خارک جزیره مرجانی

تقدیم به همه ی خارگی های عزیز

به وبلاگ خارک جزیره مرجانی خوش امدید

سلام به همه ی دوستای عزیزی که به من سر میزنن و با نظراشون دل گرمی رو به من هدیه میکنن امیدوارم با دیدن این وبلاگ بیشتر در مورد جزیره زیبای خارک ونگین خلیج فارس اطلاعات کسب کنید

نوشته شده در 89/06/26ساعت 10:12 بعد از ظهر توسط مینا| |


 

تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریائی خارک، به دوران ۸ سال دفاع مقدس برمی گردد، آن زمان که ناوگان نفتی و تجاری ایران برای ورود به محدوده خلیج فارس، در معرض حملات هوائی دشمن قرار می گرفتند و از آنجا که اکتبر نیروی انسانی مستقر در ناوگان نفتی و تجاری کشور از بیگانگان بودند، آنان حاضر نبودند که خود را به خطر انداخته، وارد حوزه خلیج فارس شوند، به همین خاطر، مسئولان منطقه در آن زمان تصمیم گرفتند، برای حل این مشکل، دانشگاهی تأسیس کنند که نیروهای متعهد و متخصص مورد نیاز دریائی کشور را در خود ایران تربیت کنند. در همین راستا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک با پیشنهاد مسئولان وقت، با هدف تأمین نیروی انسانی متخصص و متعهد، جهت جایگزین نیروهای بیگانه مشغول در ناوگان نفتی و تجاری کشور و با موفقیت ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۶۷ تأسیس گردید.

در سال ۱۳۶۸ اولین گروه دانشجوی، در رشته مهندسی دریانوردی پذیرفته شدند. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴ رشته کارشناسی دریانوردی، مدیریت و کمیسر دریائی، مدیریت بازرگانی دریائی و کاردانی مدیریت صنعتی است.

هر مسئله در هر رشته تعداد ۴۰ نفر دانشجو پذیرفته می شوند. تعداد دانشجویان فعلی در هر رشته به تفکیک به شرح زیر است. رشته دریانوردی ۲۸۹ نفر، مدیریت و کمیسر دریائی ۲۳۲ نفر، مدیریت بازرگانی دریائی ۱۱۱ نفر و مدیریت صنعتی ۱۵۸ نفر که جمع کل آنان ۷۹۰ نفر است. که از این تعداد ۱۲۰ نفر بومی خارک و بخشی از آنان را خواهران تشکیل می دهند.

این دانشگاه تاکنون در رشته دریانوردی ۱۰ دوره فارغ التحصیل داشته که مجموع فارغ التحصیلان این رشته ۳۰۵ نفر است که اکثر آنان بورسیه شرکت ملی نفتکش ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی، کشتیرانی ایران و هند و مؤسسه بین المللی آفرین قشم بوده و اکنون در آن شرکت ها در رده های مختلف مشغول به کار هستند. در واقع این تعداد از فارغ التحصیلان جایگزین نیروهای بیگانه ای شده اند که در گذشته با حقوق دلاری بسیار زیادی، بر روی ناوگان دریائی کشور مشغول به کار بوده اند. بنابراین با این جایگزینی، سالیانه از خروج مبلغ زیادی ارز از کشور جلوگیری می شود.

تعداد فارغ التحصیلان رشته مدریت و کمیسر دریائی ۲۸۰ نفر است که عده ای از آنان در اداره ها و شرکت های مختلف، مخصوصاً کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و بخش خصوصی مشغول به کار شده اند، تعداد فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی ۱۲۰ نفر است.

تعداد اعضاء هیئت علمی واحد ۲۴ نفر است که تعداد ۷ نفر تمام وقت و ۳ نفر نیمه وقت و ۱۴ نفر به صورت حق التدریس با دانشگاه همکاری دارند و تعداد کارکنان دانشگاه جمعاً ۱۶ نفر است.

این واحد دانشگاهی در طول ۱۸ سال فعالیت بی وقفه، نقش خود را در تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص دریائی و خودکفائی کشور از بیگانگان، به خوبی ایفاء کرده است و با وجود مشکلات عدیده ای که در راه پیشرفت و توسعه آن وجود داشته، از قبیل محرومیت منطقه، شرایط خاص جغرافیائی، مشکلات و کمبودهای شدید مالی، عدم حمایت مالی از جانب دولت و تأمین نیازهای مالی خود تنها از طریق دریافت شهریه های داشجوئی که آن هم کمتر از ۴/۱ سرانه دانشجویان دانشگاه های دولتی است توانسته گام های مؤثری در راه پیشرفت بردارد. به عنوان مثال، در آذرماه ۱۳۸۳ در میان دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی اولین دانشگاهی بود که با دریافت گواهینامه استاندارد ISO ۹۰۰۱-۲۰۰۰ از مؤسسه بین المللی DNV که از معتبرترین مؤسسات گواهی دهنده دنیا است. نایل آمد و همچنان با قامتی استوار در راه بهبود کیفیت گام برمی دارد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک چون یک واحد علوم دریائی است. علاوه بر اینکه تحت نظارت سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی است سازمان جهانی دریانوردی نیز بر آن نظارت دارد. براساس کنوانسیون STCW.۹۵ دانشگاه ملزم به داشتن گواهینامه استاندارد کیفیت ISO ۹۰۰۱-۲۰۰۰ است. این دانشگاه سالیانه دو بار مورد ممیزی استاندارد کیفیت قرار می گیرد. یک بار از طرف مؤسسه بین المللی DNV که صادرکننده گواهینامه است و بار دیگر از طرف سازمان بنادر و کشتیرانی که به نمایندگز از طرف سازمان جهانی دریانوردی دانشگاه را مورد ارزیابی قرار می دهند.

از برنامه های آینده این دانشگاه تصویب رشته های کارشناسی ارشد دریانوردی، مهندسی کشتی (موتور) و مهندسی نفت است، که مقدمات راه اندازی رشته های فوق در حال فراهم شدن است. برای همین منظور ساخت ساختمان خاص دانشکده مهندسی از برنامه های آینده این دانشگاه است. کار طراحی این ساختمان در ۵ هزار مترمربع به پایان رسیده که انشاءا... به همین زودی به مرحله اجراء درمی آید.

در جزیره خارک، تنها مؤسسه آموزش عالی، همین دانشگاه آزاد اسلامی است. خوشبختانه با فعالیت های ارزشمندی که این دانشگاه در این مدت داشته، وجهه دانشگاه در میان همه مردم و مسئولان منطقه بسیار مثبت ارزیابی می شود و به همین خاطر این دانشگاه از جانب مردم و مسئولان و همچنین شرکت های نفتی مستقر در خارک از حمایت های خوبی برخوردار است.

مجتمع دانشگاهی در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع ساخته شده که شامل قسمت های زیر است.

۱) ساختمان اداری و آموزشی با زیربنای ۲ هزار مترمربع که طبقه اول آموزشی و دارای ۸ کلاس درس می باشد، طبقه دوم ساختمان اداری دانشگاه است.

۳) خوابگاه دانشجوئی با ۴ هزار مترمربع زیربنا در ۳ طبقه ساخته شده و دارای ۷۱ اتاق خواب است.

این دانشگاه در میان دانشگاه های دولتی و آزاد تنها دانشگاهی است که صددرصد دانشجویان نیازمند خوابگاه را در خوابگاه اسکان داده است.

این دانشگاه دارای ۴ آزمایشگاه و کارگاه است به شرح زیر:

۱) آزمایشگاه زبان با ظرفیت ۳۲ نفر و تجهیزات لازم برای آموزش مکالمه زبان و کلاس هائی که به وسایل سمعی و بصری مانند (ویدئو و پرژکتور) نیاز دارند.

۲) کارگاه کار روی نقشه با تجهیزات لازم از قبیل نقشه های دریائی خط کش های موازی و دیگر وسایل موردنیاز

۳) کارگاه ملوانی شامل انواع وسایل و تجهیزات ملوانی، تابلوهای گره های دریائی و وسایل امداد و نجات و آتش نشانی

۴) کارگاه ساختمان کشتی، شامل انواع ماکت های کشتی، اسلایدهای گوناگون و فیلم های آموزشی.

نوشته شده در 89/06/17ساعت 1:13 بعد از ظهر توسط مینا| |


نوشته شده در 89/06/11ساعت 7:8 بعد از ظهر توسط مینا| |


سلام دوستای خوبم این عکسه کوهای خارگه که در گذشتگان انهارو تراشیدن و این کار با دست انجام شده و این دخمه ها جایگاهی برای زندگی بوده

 

 

نوشته شده در 89/06/11ساعت 7:7 بعد از ظهر توسط مینا| |


نوشته شده در 89/06/11ساعت 6:50 بعد از ظهر توسط مینا| |


سلام اینو گذاشتم برای اون دوست عزیزم که گفته بود اسکله خارک چه جوریه و چه کشتیهایی میاد

نوشته شده در 89/06/11ساعت 6:27 بعد از ظهر توسط مینا| |


نوشته شده در 89/06/11ساعت 6:21 بعد از ظهر توسط مینا| |


نوشته شده در 89/06/11ساعت 6:20 بعد از ظهر توسط مینا| |


نوشته شده در 89/06/11ساعت 6:16 بعد از ظهر توسط مینا| |


برای اون دوستم که گفته بود خارک دانشگاه داره ؟

اره عزیزم داره خوبشم داره

نوشته شده در 89/06/11ساعت 6:15 بعد از ظهر توسط مینا| |